Zamawiam okna cz.3

Dzisiaj pochylimy się nad tematem drzwi balkonowych w zestawieniu
z drzwiami tarasowym. Po krótce postaramy się przybliżyć zalety i wady obu rozwiązań. Miłego czytania.

Drzwi balkonowe uchylno-rozwierne to takie, które posiadają zawiasy w osi pionowej i poziomej, otwierając się do wewnątrz. Moga być jedno- lub dwu-skrzydłowe, z zawiasami widocznymi pod osłonką lub z zawiasem krytym. W opcji dwu-skrzydłowej jest możliwość zastosowania słupka ruchomego – to znaczy, że przy otwarciu skrzydeł mamy wolną przestrzeń w świetle ramy okiennej. Ma to walory estetyczne – widok ładnie prezentuje się z wnętrza pokoju, ale także praktyczne – łatwiej wynieść suszarkę z ubraniami lub tacę z przekąskami i herbatą na taras/balkon. Przy tym warto pamiętać, że ze słupkiem ruchomym da się uchylać tylko jedną kwaterę. Standardowo jedno skrzydło (tzw. czynne, to uchylne) posiada klamkę, drugie (tzw. bierne) natomiast schowaną przekładnię, którą śmiało także można zastąpić klamką, dzięki czemu uzyskujemy ładny symetryczny wygląd skrzydeł.

Drzwi tarasowe w wariancie przesuwnym montowane są na prowadnicach/rolkach. Pozwala to na otwieranie i zamykanie drzwi wzdłuż płaszczyzny ściany, co pozwala zaoszczędzić miejsce wewnątrz pomieszczenia. Często posiadają niższy próg niż drzwi balkonowe (Verano) lub w zależności od modelu (HS), nie mają go wcale, co docenią dzieci, osoby starsze lub niepełnosprawne. Sporą zaletą drzwi przesuwnych jest ich rozmiar. Można przeszklić naprawdę duży otwór, dający wiele światła do pomieszczenia, nie tracąc przy tym na właściwościach izolacyjnych i wytrzymałościowych. Mimo ciężaru samej konstrukcji (nawet kilkaset kilogramów!), użytkowanie drzwi przesuwnych HS czy Verano nie jest problemem. Dzięki zaawansowanej technologii – specjalne rolki i okucia sprawiają, że otwieranie klamką i przesuwanie drzwiami jest bezpieczne, łatwe i przyjemne.
Istnieje także alternatywa dla mniejszych otworów w postaci drzwi tarasowych PSK, które zastąpią drzwi balkonowe-skrzydłowe, działając na podobnych zasadach co większe “przesuwki”. Niewielki rozmiar pozwala na uchylanie skrzydła i aranżację dla tych, którzy zdecydowani są postawić na nowoczesność w miejsce klasycznych drzwi balkonowych. Natomiast w większych modelach uchył zastąpiony jest możliwością zablokowania drzwi w dowolnej szerokości otwarcia, co także pozwala sprawnie i wygodnie przewietrzyć pokój.

Drzwi balkonowe ze słupkiem ruchomym

Wszystkie rozwiązania mają wiele cech wspólnych (wysoka jakość profilu, bardzo dobra termika, okucia antywłamaniowe, elegancki design, swobodna obsługa, dobrze doświetlone wnętrze), ale poza innym wyglądem posiadają także unikatowe cechy, np. drzwi tarasowe HS jako jedyne są bezprogowe, Verano posiada perfekcyjne doszczelnienie na całym obwodzie okna, PSK to nowoczesny design w otworze o “standardowej” wielkości, a klasyczne drzwi balkonowe są uniwersalnym rozwiązaniem dla każdego pomieszczenia.
Wybór którejś z wymienionych wyżej opcji drzwi tarasowych często jest podyktowany indywidualnymi preferencjami Klienta, wymiarami oraz przeznaczeniem jakiemu mają służyć – czy to otwarty ogród, czy zadaszony taras albo balkon z barierą, a nawet warsztat majsterkowicza w miejsce garażu.