Dziś ugryziemy temat wymiarów i pomiaru okien. Jest to teoretycznie prosta sprawa, która jednak potrafi się skomplikować w przypadku bardziej złożonych konstrukcji niż okna dwukwaterowe lub drzwi tarasowe. Przygotowaliśmy dla Was kilka wskazówek.
Pomiar to teoretycznie wykonanie czynności, które dadzą nam informacje o wymiarach danego przedmiotu, w tym przypadku otworu okiennego lub samych okien. Można też podać wymiar szyby lub skrzydła, ale to przydaje się tylko w wyjątkowych sytuacjach. Przyjęto, że najpierw podaje się szerokość, następnie wysokość okna.
Wymiary stolarki okiennej powinny być już ustalone na etapie projektu.
Na jego podstawie jesteśmy w stanie przygotować wstępną wycenę i sprawdzić czy dane rozwiązania, którymi przyszli domownicy są zainteresowani, są możliwe do zrealizowania. Projekty nie zawsze zawierają informację ilu-kwaterowe ma być okno (pracownik jest w stanie odczytać z wymiarów, ale zdarzają się przypadki nietypowe lub na specjalne życzenie klienta). Informację można podać osobno lub przekazać rzuty projektu, co jest bardzo przydatne dla nas i pozwala przygotować adekwatną ofertę na podstawie projektu. Warto pamiętać, że często na tym etapie nie są liczone koszta poszerzeń dla otworów schodzących do podłogi. Trzeba także zwrócić uwagę, czy dla wysokości uwzględniona jest wylewka. W przypadku okien nietypowych – łukowych, trójkątnych lub trapezów upewnijmy się czy wymarzony kształt jest w stanie wyprodukować fabryka. Czasem zdarza się, że maszyna nie jest w stanie wykonać zgrzewu na danym profilu okiennym – wtedy trzeba szukać różnych, często skomplikowanych rozwiązań. Także warto mieć świadomość, że ogromne szklenia robią wrażenie i prezentują się pięknie, ale wymagają włożenia grubszych szyb, co generuje koszta o których nie myśli się na etapie projektowania.
Często projekt weryfikowany jest przez rzeczywistość. Gdy budowa stoi już w stanie surowym należy wykonać profesjonalny obmiar wszystkich otworów okiennych. Rozmiar okien to jedno, ale doświadczenie pokazuje, że pomiar to bardzo ważna czynność, ponieważ od niego zależy nie tylko to czy okna spasują do otworów, ale dobrze wykonane ułatwią pracę montażystom. Poza tym należy nanieść odpowiednie luzy lub zaproponować odpowiednie rozwiązania konstrukcyjne. Jeśli dom ma posiadać np. okna stepowe (czyli łączone pod kątem 90 stopni) lub o kształcie innym niż prostokąt – zaufaj naszemu pracownikowi. W takich konstrukcjach ważne jest dobranie prawidłowych luzów przy zachowaniu kątów okien, tym bardziej w przypadkach, gdy współgrają one ze skosem dachu.
W przypadku wymiany okien, dla wstępnego kosztorysu można podać wymiary tych aktualnie posiadanych w budynku, natomiast ostatecznie trzeba wykonać pomiar, który wykonuje nasz doświadczony pracownik zawsze przed zamówieniem i przedstawieniem ostatecznej oferty.
Liczymy, że te kilka słów powiększyło nieco wiedzę na temat wymiarów okiennych i ułatwi Waszą współpracę z przyszłym dostawcą okien. Zapraszamy do kontaktu!