Zamawiam okna cz.4

Ciepłe okno klasy A oczywiście jest energooszczędne i spełnia wszystkie normy termoizolacyjne, ale jest sposób aby nasz dom był bardziej oszczędny i ciepły. Standardowy montaż jest popularny, stosunkowo szybki i tani. Jeśli jednak zależy nam na wyjątkowej szczelności warto zastanowić się nad ciepłym montażem, a nawet zastosowaniu innowacyjnego systemu ciepłej belki montażowej.

Ciepły montaż

Świetne parametry okien w nowym budownictwie jak najbardziej wystarczają aby cieszyć się mniejszymi kosztami zużycia energii zimą. Natomiast oprócz doboru samej stolarki okiennej równie istotną kwestią jest montaż – sposób osadzenia w budynku i skuteczne uszczelnienie. Standardowa metoda polega na uszczelnieniu jednowarstwowym pianą poliuretanową. Łączy okno z murami budynku wypełniając wolną przestrzeń izolując termicznie i akustycznie. W ciepłym montażu dokłada się do tego dwie warstwy – wewnętrzną folie paroszczelną (zatrzymuje wilgoć) i zewnętrzną paroprzepuszczalną (chroni izolację przed wilgocią, opadami, mrozem). Oklejane są także dyble, które mocują ramę okna do muru. Wiadomym jest, że w tym przypadku niesie to ze sobą dodatkowe koszta materiałowe, a także montażowe ze względu na czas potrzebny na przygotowanie otworu oraz do obsadzenia okna. Natomiast według badań ta metoda pozwala ograniczyć do minimum mostki termiczne zwiększając szczelność okna do ponad 70%.

Ciepły montaż - uszczelnienie i taśmy widoczne są w kolorze różowym; niebieski - piana poliuretanowa

Ciepła belka montażowa

Jest to system montażu okien w warstwie ocieplenia. Zasada działania systemu opiera się na właściwościach termoizolacyjnych styropianu oraz wykorzystaniu wytrzymałości mocowań mechanicznych. Redukuje powstawanie mostków cieplnych w miejscach standardowego połączenia ramy okiennej z murem budynku.
Głównym elementem jest styropianowa belka, w których zatopione są stalowe wsporniki dobrane pod dany rodzaj i wagę okna. Wspomniane wsporniki tworzą element nośny (ramę nośną) oraz podstawę do połączeń konstrukcji okiennych i drzwi balkonowych. Aby nie wyobrażać sobie za dużo – poniższy rysunek przedstawia zamocowaną ramę w otworze okiennym. Warstwa ocieplenia wyrówna nam odstające od ścian domu na tym etapie okno.

Rama nośna - ciepła belka montażowa

Oczywiście w porównaniu do standardowego montażu, “Ciepła Belka Montażowa” zajmuje montażystom więcej czasu oraz wymaga zakupu specjalnych materiałów, dlatego trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami. Jest to jednak sprawdzony, przetestowany wieloma badaniami i unormowany system montażowy. Całkowicie ciepły, bezpieczny, szczelny, niezależny od gabarytów okna, wykazujący redukcję wartości mostków termicznych nawet dziesięciokrotnie w porównaniu do tradycyjnego montażu.

Stosowanie ciepłego montażu, bądź ciepłej belki montażowej znacznie uszczelnia okna. Istnieją także dodatki poprawiające izolacyjność m.in. tzw. ciepły parapet. Priorytetem zawsze jednak będzie dobrze wykonana praca montażystów. Wspomniane systemy niosą ze sobą spore korzyści, jednak na odpowiednim etapie należy się zastanowić, który system montażowy jest optymalny dla naszego budżetu, ponieważ jest to decyzja na długie lata. Jeśli zastanawiasz się nad sposobem montażu w Twoim domu, przygotujemy specjalną ofertę dla Ciebie i doradzimy najlepsze rozwiązanie.

Źródło ilustracji: Oknotest i Soudal